cerealia همایش میلیون پتروشیمی سرمایه گذاری

cerealia: همایش میلیون پتروشیمی سرمایه گذاری اقتصادی سرمایه گذاری شرکت ملی پتروشیمی صنعت پتروشیمی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی روحانی آینده مدیر دولت اصلاحات را نمی‌خواهد / شیخ‌ قدرت‌ا… علیخانی

شیخ قدرت ا… علیخانی از جمله سابقون انقلاب اسلامی است که سابقه مبارزات انقلابی ممتازی علیه رژیم پهلوی در کارنامه خود دارد. با این وجود وی به دلایل کارها گسترد

روحانی آینده مدیر دولت اصلاحات را نمی‌خواهد / شیخ‌ قدرت‌ا... علیخانی

شیخ قدرت ا… علیخانی : روحانی آینده مدیر دولت اصلاحات را نمی خواهد

عبارات مهم : لاریجانی

شیخ قدرت ا… علیخانی از جمله سابقون انقلاب اسلامی است که سابقه مبارزات انقلابی ممتازی علیه رژیم پهلوی در کارنامه خود دارد. با این وجود وی به دلایل کارها گسترده عمرانی در قزوین در طول سه دوره نمایندگی این شهر در مجلس به سردار سازندگی قزوین معروف شده است است و هنوز نیز یکی از محبوب ترین شخصیت های سیاسی به خاص در استان قزوین به شمار می رود.

روحانی آینده مدیر دولت اصلاحات را نمی‌خواهد / شیخ‌ قدرت‌ا… علیخانی

وی در طول سه دوره نمایندگی مجلس در دوره های ششم، هفتم و هشتم به علت جسارت در بیان مطالبات مردم و نطق های آتشین به صورت محبوب اصلاح طلبان تبدیل شد. حجت الاسلام والمسلمین علیخانی بعد از آخر دوران نمایندگی اش در مجلس به حکم آیت ا… هاشمی به سمت مشاور پارلمانی مدیر فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام گزینش شد و تا آخر عمر با برکت آیت ا… هاشمی یکی از نزدیک ترین یاران ایشان به شمار می رفت.

به همین علت و جهت تحلیل و بررسی بااهمیت ترین چالش ها و وقت های پیش روی دولت آقای روحانی و جریان اصلاحات با ایشان گفت وگو کردیم. نماینده سه دوره مجلس در گفت و گو با «آرمان» تصریح می کند: « بنده خیلی براق و بی پرده عنوان کنم که اصلاح طلبان به صورت اسمی در مجلس دهم حضور دارند و در عمل اصلاح طلبان نماینده ای در مجلس ندارند. به همین علت سر جریان اصلاحات کلاه رفته هست. اصلاح طلبان نسبت به عملکرد ضعیف فراکسیون امید بی اعتماد شده است اند. اوضاع به شکلی است که اعضای فراکسیون امید به آقای کدخدایی رأی می دهند ولی حاضر نیستند از آقای بیطرف حمایت کنند».

شیخ قدرت ا… علیخانی از جمله سابقون انقلاب اسلامی است که سابقه مبارزات انقلابی ممتازی علیه رژیم پهلوی در کارنامه خود دارد. با این وجود وی به دلایل کارها گسترد

در ادامه متن مصاحبه «آرمان» با شیخ قدرت ا… علیخانی را می خوانید.

مسیری که دولت دوازدهم در پیش گرفته به چه میزان در جهت مطالبات بدنه اجتماعی دولت است؟

درباره گزینش کابینه تحلیل های متفاوتی از سوی شخصیت های متفاوت ارائه شده است که هر کدام نیز در جای خود قابل احترام هست. بعضی عنوان می کنند آقای روحانی چون دیگر به رأی اصلاح طلبان نیاز ندارد مسیر دیگری در پیش گرفته که زیاد خوشایند اصلاح طلبان نیست. به نظر من نیز آقای روحانی بعد از دوران ریاست جمهوری قرار است در این کشور زندگی کند و در فضای سیاسی کشور عزیزمان ایران نقش موثری داشته باشد.

روحانی آینده مدیر دولت اصلاحات را نمی‌خواهد / شیخ‌ قدرت‌ا… علیخانی

آقای روحانی به هیچ عنوان دوست ندارد به آینده مدیر دولت اصلاحات دچار شود. البته از این توصیه نیز نباید بگذریم که بعضی از وزرای توانمند و مورد اعتماد مدیر دولت اصلاحات و اصلاح طلبان مانند مردها زنگنه، ظریف، حجتی و قاضی زاده هاشمی در کابینه دوازدهم نیز حضور دارند و همه کابینه مورد انتقاد اصلاح طلبان نیست. از طرف دیگر حضور آقای بیطرف نیز به علت عملکرد ضعیف و پرسش برانگیر فراکسیون امید در کابینه دوازدهم منتفی شد.

این در حالی بود که آقای بیطرف یکی از اصلاح طلبان شناسنامه دار و مدیری توانمند و قابل احترام هست. به نظر من اگر اعضای فراکسیون امید یک سوم تلاشی که جهت رأی دادن به آقای کدخدایی انجام دادند را جهت آقای بیطرف هم انجام می دادند، ایشان از مجلس رأی اعتماد می گرفت و الان در کابینه حضور داشت. بعضی از اصلاح طلبان نسبت به گزینش مجدد آقای رحمانی فضلی حساسیت داشتند. این در حالی است که آقای رحمانی فضلی در طول دوران مدیریت خود بر وزارت کشور چندین انتخابات برگزار کرده که در همه این انتخابات ها نیز اصلاح طلبان به صورت مطلق به پیروزی دست پیدا کرده اند. به نظر می رسد آقای روحانی نیز با توجه به عملکرد قابل قبول آقای رحمانی فضلی و البته نظر مساعد رهبری ایشان را در وزارت کشور ابقا کرده اند.

شیخ قدرت ا… علیخانی از جمله سابقون انقلاب اسلامی است که سابقه مبارزات انقلابی ممتازی علیه رژیم پهلوی در کارنامه خود دارد. با این وجود وی به دلایل کارها گسترد

با این وجود مهم نیست که اعضای کابینه حتما باید از بین اصلاح طلبان باشد و بلکه مهم این است که همین افرادی که آقای روحانی جهت کابینه خود گزینش کرده در کار خود صداقت داشته باشند و بتوانند پرسشها مردم را حل کنند. اعضای کابینه باید سیاست های خود را با سیاست های کلی دولت تطیبق دهند و از مدیرانی در سطوح میانی و پایین استفاده کنند که در جهت مسیر دولت حرکت کنند.نکته دیگر اینکه آقای روحانی قرار است با اعضای کابینه در آینده کار کند؛ اصلاح طلبان که قرار نیست با این کابینه کار کنند.

آقای روحانی در مجلس عنوان کردند که دوست داشتند یک کابینه معرفی کنم که همگی قهرمان باشند. با این وجود به نظر می رسد ایشان به دنبال هماهنگی و یکدستی کابینه بوده اند تا بتوانند سیاست های خود را پیاده کنند. البته بعضی از اصلاح طلبان نسبت به کابینه گلایه دارند که به نظرم نیز بعضی از این گلایه ها بجا و منطقی هست. به عنوان مثال راجع به حضور زنان در کابینه کوتاهی شده است است.معاون زن نمی تواند جای وزیر زن را بگیرد. البته به نظر من اگر آقای روحانی وزیر زن هم معرفی می کردند مجلس رأی اعتماد نمی داد. مجلس دهم که مدعی است دارای110 نماینده اصلاح طلب است به وزیر زن رأی اعتماد نمی داد. فراکسیون امید نیز به وزیر زن رأی نمی دادند.

روحانی آینده مدیر دولت اصلاحات را نمی‌خواهد / شیخ‌ قدرت‌ا… علیخانی

چرا اصلاح طلبان به وزیر زن رأی نمی دادند؟

بنده خیلی براق و بی پرده عنوان کنم که اصلاح طلبان به صورت اسمی در مجلس دهم حضور دارند و در عمل اصلاح طلبان نماینده ای در مجلس ندارند. سر جریان اصلاحات کلاه رفته است.وضعیت به شکلی است که بعضی در فراکسیون امید اهل سازش هستند. البته در بین اعضای فراکسیون امید نمایندگان متعهد و دلسوز هم وجود دارد. با این وجود سران فراکسیون امید به جاهایی خاص وصل هستند که نمی توانند بهتر از این عمل کنند.

بنده به صراحت عنوان کنم بعضی توانایی مدیریت فراکسیون امید را نداشتند و همین مسأله باعث یأس و ناامیدی در بین اصلاح طلبان شده است هست. مردم نسبت به عملکرد فراکسیون امید دچار تردید شده است اند. اوضاع به شکلی است که اعضای فراکسیون امید به آقای کدخدایی رأی می دهند ولی حاضر نیستند از آقای بیطرف حمایت کنند. هنگامی که اجازه نمی دهند انسان های متعهد و دلسوز وارد مجلس شوند و آنها را رد صلاحیت می کنند باید منتظر چنین اتفاقاتی نیز بود. هنگامی که افراد متعهد را تایید صلاحیت نکنند کسانی وارد مجلس می شوند که به بعضی جاهای خاص وصل هستند.

بنده به یکی از نمایندگان فراکسیون امید به صراحت عنوان کردم بهتر است جهت وخیم تر نشدن اوضاع هیأت رئیسه فعلی فراکسیون امید به صورت به میل خود کناره گیری کنند تا هیأت رئیسه جدیدی جهت فراکسیون امید تشکیل شود که کارکرد بهتری داشته باشد. تا زمانی که هیأت رئیسه فراکسیون امید از همین افراد تشکیل شده است باشد نمی توان از فراکسیون امید انتظار عملکرد قابل قبولی داشت.

به هر حال بعضی از طیف های جریان اصلاحات به دنبال ریاست جمهوری در سال1400 هستند. شما چه دورنمایی جهت سران فراکسیون امید در آینده متصور هستید؟

اگر آقای عارف وارد مجلس نمی شد احتمال اینکه در آینده تأثیرگذارتر باشد وجود داشت و می شد جهت ایشان در سپهر سیاسی کشور عزیزمان ایران یک دورنمای مثبت در نظر گرفت.

برخی تحلیلگران براین باورند که آقای روحانی حرکت تدریجی خود را جهت تأثیرگذاری در فضای سیاسی کشور عزیزمان ایران بعد از دوران ریاست جمهوری شروع کرده و به همین علت نیز به شکلی کابینه را گزینش کرده که باعث حساسیت بدنه جریان راست سنتی نشود. به نظر شما آقای روحانی با چنین رویکردی به چه اهدافی می اندیشد؟

انسان به صورت طبیعی به دنبال کمال طلبی و ارتقای جایگاه خود است و این اوضاع راجع به آقای روحانی نیز وجود دارد. البته در این زمینه گمانه زنی های زیادی صورت می گیرد که آقای روحانی به دنبال این است که جایگاهی مانندآیت ا…هاشمی در فضای سیاسی کشور عزیزمان ایران داشته باشد. با این وجود به نظر من جای آیت ا… هاشمی را کسی نمی تواند بگیرد و آقای روحانی نیز بهتر می داند. آیت ا… هاشمی در طول60 سال گذشته یکی از بااهمیت ترین بازیگران صحنه سیاست کشور عزیزمان ایران بود و یکی از ارکان مهم انقلاب اسلامی به شمار می رفت. در نتیجه کسی نمی تواند جای خالی آیت ا… هاشمی را پر کند. توصیه دیگر اینکه آقای روحانی تلاش کرده در چینش کابینه خود تعادل را حفظ کند و اوضاع به شکلی نبوده که با اصولگرایان سازش کرده باشد.

ممکن است بعضی از مشاوران و نزدیکان ایشان ارتباط نزدیکی با اصولگرایان داشته باشند، ولی اینکه آقای روحانی به سمت راست میل به داشته باشد را دقیق نمی دانم. بنده اعتقاد دارم آقای روحانی در قبل و بعد از انتخابات کمی چرخش داشته هست، ولی کابینه چرخش به راست نداشته هست. البته بعضی از دوستان نسبت به گزینش اعضای کابینه گلایه دارند. به عنوان مثال هنوز مشخص نیست که آیا آقای مجید انصاری از کابینه کنار گذاشته شده است هست. این در حالی است که آقای مجید انصاری یکی از دلسوز ترین و صادق ترین اعضای کابینه یازدهم بود و با تمام توان در خدمت آقای روحانی بود.

این رویکرد باعث فاصله بین دولت و جریان اصلاحات در آینده نخواهد شد؟

من در آینده فاصله می بینم و اعتقاد دارم بین اصلاح طلبان و آقای روحانی فاصله ایجاد خواهد شد. این فاصله نیز ممکن است باعث ناامیدی و دلسردی مردم شود. جریان اصلاحات با توجه به شرایط خطیر کشور تصمیم گرفت در انتخابات ریاست جمهوری سال96 از آقای روحانی حمایت کند. از سوی دیگر جریان اصلاحات به علت بعضی پرسشها رخ داده در گذشته راهی جز حمایت از آقای روحانی نداشت و آقای روحانی نیز به خوبی به این مسأله آگاهی داشتند. به همین علت اگر دولت مراقب نباشد ممکن است فاصله دولت با حامیان اصلاح طلب خود در آینده بسیار زیاد شود.

گمانه زنی های زیادی مبنی بر نزدیکی آقای روحانی به آقای لاریجانی به وجود آمده هست. آیا این آمادگی در آقای لاریجانی به وجود آمده که خود را جهت ریاست جمهوری آماده کند؟

من علی رغم بعضی که عنوان می کنند آقای روحانی، آقای لاریجانی را به آقای جهانگیری ترجیح خواهد داد اعتقاد دارم اگر قرار باشد آقای روحانی از بین این دو یکی را گزینش کند قطعا آقای جهانگیری را گزینش خواهد کرد. بنده اعتقاد دارم آقای لاریجانی تنها در زمانی در کشور عزیزمان ایران به ریاست جمهوری خواهد رسید که اصلاح طلبان هیچ کاندیدایی جهت ریاست جمهوری نداشته باشند و مسابقه مهم نیز بین آقای لاریجانی و یک کاندیدای تندرو باشد. در چنین شرایطی اصلاح طلبان حاضر خواهند بود از آقای لاریجانی حمایت کنند و جز این هیچ راه دیگری ندارند. من این مسأله را به صورت صریح به آقای لاریجانی نیز گفته ام. البته از این توصیه نیز نباید بگذریم که آقای لاریجانی سیاستمدار باهوش و زیرکی هست. ایشان حدادعادل را از اوج به پایین کشید و دیگر اجازه نداد به جایگاه قبلی خود بازگردد.

در شرایط کنونی نیز اجازه مانور به اعضای ارشد فراکسیون امید نمی دهد. در نتیجه آقای لاریجانی سیاستمدار محاسبه گری است و بی گدار به آب نخواهد زد. آقای لاریجانی به خوبی به این مسأله آگاهی دارد که در سال های اخیر مدیریت آرای مردم در اختیار اصلاح طلبان بوده و در آینده نیز به همین منوال خواهد بود. در نتیجه اگر قصد دارد در انتخابات شرکت کند و خود را در معرض آرای مردم قرار بدهد باید به سمت جریان اصلاحات میل به پیدا کند. توصیه دیگر اینکه همه طیف های جریان اصولگرایی از آقای لاریجانی حمایت نخواهند کرد و بعضی از طیف های رادیکال حاضر نیستند در اجماع حول محور آقای لاریجانی شرکت کنند.

آقای لاریجانی تنها مورد تأیید عقلای جریان اصولگرایی است که این طیف نیز از نظر کمی پایگاه رأی قابل توجهی در بین اصولگرایان ندارند. از سوی دیگر آقای لاریجانی سیاستمدار باشخصیتی هست. به عنوان مثال هنگامی که خواهر مدیر دولت اصلاحات فوت می کنند به ایشان تسلیت می گویند یا هنگامی که وارد مسجد جماران می شوند به جای اینکه مانند بعضی حاضر نباشد در کنار مدیر دولت اصلاحات بنشیند بدون هیچ واهمه ای از تخریب تندروها، کنار مدیر دولت اصلاحات می نشیند و شخصیت خود را نشان می دهد. من با بعضی افراد که عنوان می کنند آقای روحانی و لاریجانی به هم نزدیک شده است اند موافق نیستم. آقای لاریجانی از ابتدا از دولت آقای روحانی حمایت می کردند و امروز هم همان رویکرد گذشته را دنبال می کنند. اتفاقا در شرایط کنونی آقای لاریجانی نسبت به تیم اقتصادی دولت آقای روحانی انتقاد دارد و این انتقاد را به دولت نیز انتقال داده است.

هنوز بسیاری از پرسشها رخ داده راجع به گزینش اعضای کابینه روشن نیست و مشخص نیست آیا بعضی افراد در سمتهای خود ابقا شدند و بعضی افراد در دولت جابه جا شدند؟ شما به چه میزان از اتاق فکر گزینش اعضای کابینه و اولویت هایی که در نظر داشته اند آگاهی دارید؟

بنده تا حدودی در جریان بعضی اتفاقات بودم.آقای روحانی در زمینه گزینش اعضای کابینه با مدیر دولت اصلاحات و آیت ا… سید حسن خمینی مشورت کرده بودند. با این وجود از فحوای سخنان این افراد چنین بر می آید که مشورت ها خیلی موثر نبوده و آقای روحانی در نهایت با تصمیم شخصی اعضای کابینه را گزینش کرده اند. در دولت یازدهم بنده متولی تشکیل یک جلسه بین آیت ا… هاشمی، مدیر دولت اصلاحات، آقای روحانی و آیت ا… سید حسن خمینی بودم.

یکی از مردها به من گفت که به آیت ا… هاشمی بگویم ایشان یک مراسم شام ترتیب بدهند که در این جلسه آقای روحانی نیز حضور داشته باشند و با مشورت بزرگان بعضی از وزرا گزینش شوند. آیت ا… هاشمی در پاسخ به من عنوان کردند کسی که این پیشنهاد را داده خودش چنین مراسم شامی را برگزار کند. در نهایت نیز این جلسه برگزار شد که به شام پنج نفره در جماران معروف شد. بنده نیز متولی مهم برگزاری این مراسم بودم. با این وجود این مراسم خروجی خاصی نداشت و تنها نامی که از این مراسم مورد تأیید همگی قرار داده شد و در عمل نیز در کابینه حضور پیدا کرد مجید انصاری بود. در این جلسه آقای روحانی به بزرگان جمع عنوان می کند که عنوان گزینش اعضای کابینه تمام شده است و دولت تصمیم خود را گرفته هست. البته آقای روحانی هر سال در ماه مبارک رمضان بزرگان را به منزل خود دعوت می کند که این اتفاق امسال نیز رخ داده بود و مدیر دولت اصلاحات، آیت ا… سید حسن خمینی و آقای ناطق نوری را به منزل خود دعوت کرده بودند.

آیا اصلاح طلبان در آینده نیز مانند سال94 و96 با اصولگرایان معتدل ائتلاف خواهند کرد؟ در صورت عدم ائتلاف بین اصلاح طلبان و اعتدالگران چه پیامدهایی در انتظار جریان اصلاحات خواهد بود؟

در این زمینه آقای عارف اظهار نظر کرده اند و عنوان کرده اند که اصلاح طلبان چنین قصدی ندارند و با اعتدالگرایان ائتلاف نخواهند کرد. با این وجود باید این توصیه را اذعان کنم که تصمیم گیرنده جریان اصلاحات مشخص است و تصمیم مهم در این زمینه که آیا ائتلافی صورت می گیرد یا خیر با مدیر دولت اصلاحات هست. به هر حال تا زمانی که مجمع روحانیون مبارز وجود دارد و بزرگان جریان اصلاحات مانند مدیر دولت اصلاحات و آیت ا… موسوی خوئینی ها حضور دارند دیگران نباید به خود اجازه بدهند که از طرف جریان اصلاحات حکم کلی بدهد.

یکی از انتقاداتی که به دولت آقای روحانی در چهار سال گذشته وارد بود گزینش استانداران و مدیران میانی دولت بود. آیا گزینش استانداران دولت دوازدهم با پوشش ضعف های گذشته صورت گرفته یا اینکه رویکرد قبلی ادامه پیدا کرده است؟

آقای روحانی استانداران دولت گذشته را در دولت تازه جابه جا کرده است که به نظر من رویکرد دقیقی نیست. اگر استانداران قبلی در گذشته موفق نبوده اند چه دلیلی دارد که به استان دیگری انتقال یافته شوند. به نظر من آقای روحانی باید از نیروهای تازه و تازه نفس در سطوح میانی و پایین خود استفاده می کردند تا با چرخش نخبگان زمینه جهت برای حل پرسشها مردم بهتر فراهم شود.

واژه های کلیدی: لاریجانی | اصلاح طلب | اصلاح طلبان | اعضای کابینه | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs